ELEGANCKI STYL ŻYCIA

Blog Every Nature

Posts Tagged ‘analiza kolorystyczna

Biała koszula od podszewki

leave a comment »

Od czasów cesarzowej Józefiny stała się niezbędnym dopełnieniem spódnicy, a później też spodni. Sama władczyni miała ich pół tysiąca bez dwóch sztuk. Dawniej była symbolem kobiet pracujących. Teraz, jako najbliższa ciału, jest ceniona za wygodę i ponadczasowość. Biała bluzka koszulowa, bo o niej mowa, jest obowiązkowym elementem każdej kobiecej garderoby i sezonowym must have.

Elegancja według mistrzów: Klasyczną bluzkę koszulową docenili Coco Chanel, John Galliano, czy choćby Yves Saint Laurent, dla których prawdziwie elegancką można być jedynie w bluzce koszulowej i spódnicy. Współcześnie taki status uzyskały również spodnie.

Biel bielsza od bieli: Nieodpowiedni dobór białej koszuli do typu urody może potęgować wrażenie zmęczenia, złego samopoczucia. Biel zharmonizowana z typem kolorystycznym odświeża i podkreśla naturalne atuty: kolor cery i oczu. Dla pań o letniej urodzie, których w Polsce jest około 60%, idealna będzie biel chudego mleka i kredy, czyli zszarzała, zaróżowiona, nieco przyblakła. Dla Pani Zimy przeciwnie – najlepszy będzie odcień śnieżnobiały, aż kłujący w oczy. Pozostaje Pani Wiosna, której rekomendowana jest biel w odcieniu kości słoniowej i ecru oraz jesienny typ urody, który znakomicie prezentuje się w białej koszuli o odcieniu szampańskim lub śmietany.

Kołnierzyk – istota koszuli: O klasie koszuli w każdym odcieniu bieli świadczy idealnie skrojony kołnierzyk. Dobór odpowiedniego kołnierzyka białej koszuli powinien zależeć od kształtu twarzy. Panie szczupłe, o długiej szyi i pociągłej twarzy najlepiej będą wyglądały w kołnierzyku włoskim, zwanym również kentem, który charakteryzuje się szerokim rozstawieniem między krańcami kołnierzyka. Panie zaś o okrągłej twarzy i nieco krótszej szyi powinny wybierać koszule z najbardziej tradycyjnym kołnierzykiem klasycznym – dłuższym i wąskim. Popularnym krojem jest też typ amerykański, inaczej zwany botton down, wywodzący się od graczy polo, którzy dla wygody przypinali sobie rogi kołnierzyka.

Vademecum lata

leave a comment »

Ponad 50% kobiet w Polsce ma typ urody określany jako letni. Statystycznie więc co drugą Polkę można nazwać Panią Lato i przyporządkować dedykowaną jej paletę barw lub rodzaj dodatków. Często słowiańska, letnia uroda jest mylona z typem Wiosny, a Lato wbrew temperaturom wcale nie jest ciepłe. Dlaczego?

Najważniejsza jest cera. To ona bywa przyczyną zamieszania. Zarówno Lato, jak i Wiosna mają karnację w oliwkowym odcieniu, lekko złotym lub zupełnie bladą, niemal przezroczystą skórę zdobioną piegami na nosie i policzkach. Cechy przeznaczone dla Pani Lato to szarość piegów oraz różowe zabarwienia lub zaczerwienienia, które upiększają jej twarz. Zszarzałe plamki na letniej skórze dobrze komponują się z chłodną, ciemną oprawą twarzy oraz popielatą kolorystyką brwi i oczu. Przymglone spojrzenie charakterystyczne jest dla spokojnego, romantycznego Lata. Usta w delikatnym odcieniu różu, szaro-niebieskie lub fiołkowe oczy oraz naturalnie platynowe włosy blond lub brązowe tworzą portret kobiety eterycznej, łagodnej, ale dostojnej.

Ten spokojny typ urody nie znosi kontrastów. Jeśli szarość, to tylko starego srebra, z brązów zaś najlepsza będzie wersja mlecznej kawy lub gorzkiej czekolady. Ciemne kolory nie harmonizują z oprawą typowo letniej twarzy, która zdecydowanie lepiej wygląda w towarzystwie kakaowego beżu, kredowej bieli oraz brudnego różu. Błękit nieba i fiolet lawendy znakomicie podkreślą barwę tęczówki, a czerwień arbuza lub żurawiny delikatnie różowe usta. Kolory dedykowane Paniom o tym typie urody są zgaszone promieniami słońca, jakby wypalone i przypudrowane. Lato powinno otaczać się pastelami, które doskonale współgrają z przeznaczonymi dla niego srebrzystymi perłami, diamentami, srebrem i białym złotem.

A Ty? Wiesz jakim typem kolorystycznym jesteś?

Written by everynature

16 czerwca 2010 at 08:17